Metody laserowej korekcji wzroku

Aby pozbyć się konieczności noszenia okularów lub soczewek kontaktowych, osoby z wadami wzroku mogą zdecydować się na zabieg chirurgiczny. Jednym z najpopularniejszych sposobów usuwania wad refrakcji jest laserowa korekcja wzroku. Efekt takiego zabiegu jest długotrwały, a pacjenci mogą cieszyć się od tej pory ostrością widzenia bez okularów. Laseroterapia jest stosowana w okulistyce od dawna. Początki badań nad nieinwazyjnymi metodami leczenia wad refrakcji sięgają roku 1970, kiedy to wynaleziono laser excimerowy. Od tamtego czasu naukowcy stale udoskonalają techniki laserowe, by umożliwiały w pełni bezpieczne i skuteczne leczenie krótkowzroczności, nadwzroczności i astygmatyzmu. Jakie metody laserowej korekcji wzroku są wykorzystywane współcześnie?

Metody powierzchowne i głębokie

W zależności od tego, jak zaawansowana jest wada, okulista może zalecić laseroterapię powierzchowną lub głęboką. Osoby z mniejszymi wadami wzroku są zazwyczaj kwalifikowane do zabiegów powierzchniowych. Podczas takiego zabiegu lekarz mechanicznie usuwa nabłonek rogówki, a promień lasera modeluje jej odsłoniętą część. Natomiast jeśli wada wzroku mieści się w zakresie od -12 do +6 D dla krótkowzroczności i nadwzroczności oraz 6 D dla astygmatyzmu, zastosowanie mają metody głębokie. W tym przypadku nie usuwa się nabłonka, a działająca na wewnętrzną część rogówki wiązka lasera modeluje rogówkę przez usunięcie nadmiarowej ilości tkanki.

Najpopularniejsze metody laserowej korekcji wzroku

Współcześnie do laserowej korekcji wzroku używa się kilku metod. Do najpopularniejszych należą:

  • FemtoLASIK vOptimum (WF Optimized, SCA): to standardowa metoda stosowana na całym świecie; charakteryzuje się wysoką skutecznością w poprawie jakości widzenia, jest bardzo precyzyjna i pozwala na szybsze gojenie się rogówki;

  • FemtoLASIK vDesign: nie wszyscy pacjenci mogą być zakwalifikowani do metody vOptimum; w ich przypadku rozwiązaniem może być FemtoLASIK vDesign, mająca zastosowanie przy bardzo wysokich wadach wzroku, u pacjentów ze zbyt cienką rogówką oraz u osób z szeroką źrenicą;

  • ReLEx® SMILE: może być użyta w leczeniu krótkowzroczności oraz astygmatyzmu; jej największą zaletą jest duża precyzja oraz krótki czas rekonwalescencji po operacji.

Jak wybrać najlepszą metodę korekcji laserowej?

Zanim pacjent zostanie skierowany na konkretny zabieg, konieczne jest przeprowadzenie szeregu badań okulistycznych. Podczas pierwszej wizyty odbywa się wywiad lekarski, podczas którego omawiane są między innymi historia choroby oraz bieżące dolegliwości i oczekiwania pacjenta wobec zabiegu. Następnym krokiem jest wykonanie badań. Szczegółowa diagnostyka oka obejmuje: ocenę ostrości widzenia, określenie wady wzroku i stopnia jej zaawansowania, analizę rozstawienia gałek ocznych i pomiar średnicy źrenicy. Oprócz tego wykonywane są także specjalistyczne badania rogówki, dna oka i pola widzenia. Aby zabieg korekcji laserowej mógł przynieść oczekiwane rezultaty, konieczne jest, by wada wzroku była ustabilizowana od co najmniej pół roku. Z tego względu operacji nie wykonuje się u pacjentów poniżej 18. roku życia oraz u kobiet spodziewających się dziecka. Intensywne przemiany hormonalne związane z okresem dojrzewania i ciążą mogą spowodować zmianę kształtu rogówki. Do zabiegu nie mogą przystąpić także osoby ze zbyt cienką rogówką, stożkiem rogówki, ponadprzeciętnie głębokim oczodołem oraz za dużą średnicą źrenicy. Biorąc pod uwagę takie aspekty jak wada wzroku, budowa anatomiczna oka oraz tryb życia pacjenta, lekarz dokonuje wyboru najodpowiedniejszej metody laserowej.

Autor