Metoda intraCor w walce ze starczowzrocznością

Czy zastanawiałeś się kiedyś jak to możliwe, że widzimy przedmioty znajdujące się w różnej odległości od nas? Ta wyjątkowa umiejętność związana jest z niezwykłym procesem zwanym akomodacją. Akomodacja, inaczej określana jako nastawność, to zdolność do modyfikacji kształtu soczewki oka pod wpływem zmiany napięcia mięśni rzęskowych. Dzięki zmianie kształtu soczewki oko dostosowuje się do oglądania przedmiotów z bliska lub z daleka. Niestety, z biegiem czasu nasze oczy stopniowo tracą swą naturalną zdolność do akomodacji. Im jesteśmy starsi, tym mamy coraz większe problemy z wyraźnym widzeniem z bliska lub z daleka. Czy istnieje jakiś sposób poprawy jakości wzroku u osób starszych? Jedną z najbardziej efektywnych metod jest intraCor. Na czym ona polega? O tym w dzisiejszym artykule.

Podstawowe informacje o starczowzroczności

Starczowzroczność (presbiopia) jest wynikiem naturalnego procesu fizjologicznego. Wraz z wiekiem zmniejsza się elastyczność gałek ocznych, a wraz z nią nastawność (akomodacja) oka. Konsekwencją jest pogorszenie widzenia z bliska. Starczowzroczność może rozwinąć się zarówno u osób z wadami refrakcji (krótkowzrocznością, nadwzrocznością), jak i u tych bez żadnych wad wzroku. Pogorszenie wzroku na starość dotyka praktycznie każdego. Do niedawna jedyną metodą poprawy jakości widzenia u osób starszych było noszenie okularów lub soczewek kontaktowych. Przełomem w okulistyce było odkrycie metody intraCor. Na czym ona polega i dlaczego może pomóc osobom ze starczowzrocznością?

Metoda intraCor – co to takiego?

Jednym z najnowocześniejszych trendów we współczesnej okulistyce jest stosowanie lasera. Laseroterapia jest w pełni bezpieczną i wysoce skuteczną metodą wykorzystywaną na całym świecie. Z pomocą lasera można wyleczyć zarówno wady wzroku, jak i choroby oczu. Zabiegi z użyciem lasera umożliwiają szybkie i bezbolesne pozbycie się problemu. Doskonałym przykładem może być intraCor. W efekcie zabiegu z zastosowaniem metody intraCor zwiększa się moc optyczna oka, dzięki czemu pacjent odzyskuje możliwość ostrego widzenia z bliska. Operacja odbywa się bardzo szybko i zajmuje nie więcej niż kilkanaście minut. Efekty pojawiają się niemal natychmiast: już w kilka godzin po zabiegu zauważalnie poprawia się ostrość widzenia. Leczenie metodą intraCor polega na wykonaniu pięciu kolistych nacięć laserem w wewnętrznych warstwach rogówki (integralność pozostałych tkanek oka w żaden sposób nie zostaje naruszona). Efektem jest nieznaczne uwypuklenie centralnej części rogówki, a tym samym osiągnięcie przez nią kształtu umożliwiającego prawidłowe ogniskowanie promieni świetlnych. Zwiększają się moce optyczne rogówki, a pacjent już godzinę po zabiegu może czytać bez okularów.

W jaki sposób intraCor może pomóc osobom ze starczowzrocznością?

Metoda intraCor może być z powodzeniem stosowana u pacjentów ze starczowzrocznością. Jej efekty są trwałe – po przeprowadzeniu zabiegu laserowego nie ma konieczności noszenia okularów ani soczewek kontaktowych. Rezultaty intraCor w leczeniu starczowzroczności są w pełni przewidywalne, a ryzyko jakichkolwiek powikłań pooperacyjnych jest niewielkie.

Autor