Jak objawia się zaćma?

W dzisiejszych czasach można naprawdę wiele usłyszeć na temat zaćmy. Spotykamy ją o wielu osób z naszego otoczenia. Ta częsta w światowej populacji choroba wg szacunków występuje już u przeszło miliona Polaków. Jakie objawy zazwyczaj jej towarzyszą? Po czym możemy podejrzewać, że być może mamy z nią do czynienia?

Różne formy zaćmy

Początki mogą być bardzo niepozorne, gdyż zaćma potrafi przez jakiś czas rozwijać się bezobjawowo. Wczesnego rozpoznania nie ułatwia też bezbolesny charakter zmian. Dopiero z biegiem czasu, gdy w określonych partiach soczewki rozrasta się proces mętnienia, schorzenie zaczyna klinicznie dawać o sobie znać. Pierwszymi zauważalnymi objawami są zwykle zaburzenia ostrości wzroku, które z czasem będą ulegały nasileniu. Pod żadnym pozorem nie wolno ich ignorować – w zaawansowanym stadium schorzenie to może doprowadzić nawet do utraty wzroku!

Chcesz dowiedzieć się więcej o objawach zaćmy? Sprawdź -  https://vidiummedica.pl/operacja-zacmy/objawy-zacmy/!

Po czym można poznać zaćmę?

Jednak zajęta chorobowo soczewka nie jest jedyną formą katarakty. Zdarza się bowiem (i wcale nie są to przypadki odosobnione), że proces chorobowy umiejscawia się w torebce pokrywającej ten malutki, niepozorny narząd. Mówimy wtedy o zaćmie torebkowatej przedniej lub tylnej, w zależności od tego, która dokładnie część torebki uległa zmianom. Wzrok nie działa wtedy dobrze w jasnym oświetleniu i przy patrzeniu z bliska. Odmiana błoniasta z kolei wiąże się z przerwaniem ciągłości torebki. Zaćma jądrowa, zlokalizowana w centralnej części soczewki, objawia się gorszym widzeniem w dobrze oświetlonych miejscach i powstaniem krótkowzroczności.

Zaćma wrodzona, pojawiająca się tuż po urodzeniu dziecka, często wiąże się z białawym lub szarawym kolorem źrenicy, a także, w dalszej perspektywie słabym wzrokiem i obserwowanym przez to zaburzeniem percepcji i nauki podstawowych czynności, np. chodzenia. Może również występować oczopląs. Podobnie jest w nabytej: zwykle również mamy tu do czynienia z zaburzeniami ostrości widzenia i wrażeniem zmiany barwy źrenicy – najczęściej na biało-szarą lub perłową, ale możliwa jest również żółtobrązowa. Do tego, w zależności od podtypu choroby, mogą dołączać objawy takie jak zaburzenie widzenia w ciemności lub w dobrym oświetleniu, a także niewyraźne kontury wszystkiego, co znajduje się w zasięgu wzroku.

Regularna kontrola wzroku – by wcześnie dostrzec problem

Zauważenie takich (i wszelkiego rodzaju innych) objawów ze strony naszego wzroku powinno skłonić nas do niezwłocznego udania się specjalisty. Warto pamiętać, że tylko konsekwentne, regularne badanie się i kontrolne wizyty u lekarza (nawet mimo braku jakichkolwiek objawów klinicznych) dają szansę na wykrycie zaćmy już na najwcześniejszym etapie rozwoju. Dobrze z niej skorzystać – w końcu na szali leży nasze zdrowie i komfort życia!

Autor