Ile kosztują soczewki miniskleralne w Krakowie?

Wśród dostępnych obecnie na rynku okulistycznym metod korygowania wad wzroku prym wciąż wiodą soczewki kontaktowe. Dyskretne, wygodne i skuteczne, świetnie sprawdzają się tam, gdzie nie możemy, lub nie chcemy nosić okularów. Dostępne są coraz to nowocześniejsze soczewki, jednym z najnowszych ich rodzajów są soczewki miniskleralne. Doskonale sprawdzają się przy korekcji stożka rogówki, oraz u osób z zespołem suchego oka. Czym się charakteryzują?

Soczewki miniskleralne a stożek rogówki

Stożek rogówki to dość poważne schorzenie. Choć nie powoduje całkowitej utraty wzroku, może doprowadzić do znacznego pogorszenia widzenia. Na początkowym etapie choroby, stożek rogówki można korygować właśnie za pomocą soczewek kontaktowych. Stosuje się w tym wypadku na ogół soczewki twarde, ze sztywnego, tlenoprzepuszczalnego tworzywa. Są one jednak dość niewygodne i u wielu pacjentów powodują podrażnienia i pieczenie oczu. Z pomocą przychodzą soczewki miniskleralne. Są one większe od standardowych, dzięki czemu między powierzchnią oka a powierzchnią soczewki jest więcej przestrzeni. Opierają się też one na nieunerwionej twardówce. To daje większą wygodę ich noszenia szczególnie w przypadku pacjentów ze stożkiem rogówki.

Soczewki miniskleralne - budowa

Soczewki miniskleralne tworzone są z użyciem twardego, gazoprzepuszczalnego tworzywa, tego samego, które używane jest w tradycyjnych soczewkach twardych. Jedyną właściwie różnicą jest ich większa średnica. Podczas, gdy klasyczne soczewki mają około 10mm średnicy, soczewki miniskleralne mają 18mm średnicy. Jest to duża różnica, zaważa więc znacząco na komforcie ich noszenia. Jak zostało wspomniane, soczewki miniskleralne nie tylko opierają się na twardówce, zamiast na rogówce, ale też ich większy rozmiar zapewnia powstanie między soczewką a okiem nieco większej przestrzeni. Przestrzeń tę nazywa się zbiornikiem płynu i dzięki niej oko jest stale dobrze nawilżone. Dlatego też soczewki miniskleralne sprawdzają się doskonale nie tylko u pacjentów ze stożkiem rogówki, ale także cierpiących na zespół suchego oka.

Soczewki miniskleralne - opinie

Soczewki miniskleralne choć wciąż jeszcze mało znane, cieszą się coraz większą popularnością. Wybierane będą przede wszystkim przez pacjentów wymagających soczewek twardych, gdy klasyczne soczewki twarde są zbyt niewygodne. To lekarz okulista podejmuje decyzję, czy dany pacjent kwalifikuje się do przepisania mu soczewek miniskleralnych. Pacjenci cenią sobie wysoko komfort ich noszenia oraz optymalne nawilżenie oka przez cały dzień. Jedną z wad jest niełatwa aplikacja soczewek miniskleralnych. Ze względu na swój rozmiar są dużo trudniejsze do zakładania i zdejmowania niż soczewki standardowe. Dlatego też ważne jest aby przejść instruktaż pod okiem lekarza okulisty, który pomoże nauczyć się aplikować oraz zdejmować soczewki miniskleralne i poinformuje o najlepszych, najbezpieczniejszych sposobach ich czyszczenia i przechowywania.

Soczewki miniskleralne - cena w Krakowie

Soczewki miniskleralne nie należą do najtańszych. Zamawiane są u okulisty, indywidualnie dla każdego pacjenta, zgodnie z zaleceniem lekarza. Zazwyczaj od momentu przepisania soczewek miniskleralnych do ich odbioru mija kilka tygodni. Cena jednej soczewki waha się od 1000zł do 1400zł. Są one jednak warte swojej ceny, zapewniają bowiem wysoki komfort noszenia oraz skutecznie poprawiają widzenie u pacjentów ze stożkiem rogówki. Dodatkową zaletą soczewek miniskleralnych jest wysoka jakość ich wykonania i trwałość materiału. Dlatego też soczewki miniskleralne można wymieniać zaledwie raz do roku, niektóre nawet rzadziej - najlepszej jakości soczewki miniskleralne będą pacjentowi służyły do kilkunastu miesięcy.

Autor